Details
Details
DHI-32ST ZD - Metric Inverted Internal Retaining Ring - 32 mm Housing, Carbon Steel, Zinc Dichromate
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rotor Clip Company, Inc |
| Series | DHI |
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Inch/Metric | Metric |
| Type | Internal |
| Housing Diameter | 32 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Dichromate Yellow |
| Outside Diameter | 34.4 mm |
| Ring Thickness | 1.2 mm |
| Groove Diameter | 33.7 mm |
| Groove Width | 1.3 mm |
| Groove Depth | 0.85 mm |
| Compliance | RoHS: No ✔ REACH Prop65: Hexavalent Chromium |
873 In Stock
(*) Minimun Quantity: 50