Details
Details
DHI-26ST ZD - Metric Inverted Internal Retaining Ring - 26 mm Housing, Carbon Steel, Zinc Dichromate
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rotor Clip Company, Inc |
| Series | DHI |
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Inch/Metric | Metric |
| Type | Internal |
| Housing Diameter | 26 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Dichromate Yellow |
| Outside Diameter | 27.9 mm |
| Ring Thickness | 1.2 mm |
| Groove Diameter | 27.2 mm |
| Groove Width | 1.3 mm |
| Groove Depth | 0.6 mm |
| Compliance | RoHS: No ✔ REACH Prop65: Hexavalent Chromium |
600 In Stock
(*) Minimun Quantity: 50