Details
Details
DHI-24ST PD - Metric Inverted Internal Retaining Ring - 24 mm Housing, Carbon Steel, Phosphate
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rotor Clip Company, Inc |
| Series | DHI |
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Inch/Metric | Metric |
| Type | Internal |
| Housing Diameter | 24 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Phosphate |
| Outside Diameter | 25.9 mm |
| Ring Thickness | 1.2 mm |
| Groove Diameter | 25.2 mm |
| Groove Width | 1.3 mm |
| Groove Depth | 0.6 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
360 In Stock
(*) Minimun Quantity: 50