Details
Details
DHI-12ST PD - Metric Inverted Internal Retaining Ring - 12 mm Housing, Carbon Steel, Phosphate
| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rotor Clip Company, Inc |
| Series | DHI |
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Inch/Metric | Metric |
| Type | Internal |
| Housing Diameter | 12 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Phosphate |
| Outside Diameter | 13.1 mm |
| Ring Thickness | 0.6 mm |
| Groove Diameter | 12.6 mm |
| Groove Width | 0.7 mm |
| Groove Depth | 0.3 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
3043 In Stock
(*) Minimun Quantity: 100