Details
Details
CRS-6ST OIL External Ring - 0.236 mm Shaft
| Attribute | Value |
|---|---|
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Type | External |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Shaft Diameter | 0.236 mm |
| Inside Diameter | 5.1 mm |
| Ring Thickness | 0.8 mm |
| Ring Section Width | 0.8 mm |
| Groove Diameter | 5.2 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
0 In Stock
(*) Minimun Quantity: 100