Details
Details
CFS-37ST OIL External Ring - 1.457 mm Shaft
| Attribute | Value |
|---|---|
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Type | External |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Vendor Part | CFS-37ST CZ OIL R01 |
| Shaft Diameter | 1.457 mm |
| Inside Diameter | 35.2 mm |
| Ring Thickness | 1.5 mm |
| Ring Section Width | 2.3 mm |
| Groove Diameter | 35.8 mm |
| Groove Width | 1.6 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
0 In Stock
(*) Minimun Quantity: 100