Details
Details
CFH-15ST OIL Internal Ring - Metric - 0.5906 mm Housing
| Attribute | Value |
|---|---|
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Type | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Housing Diameter | 0.5906 mm |
| Outside Diameter | 15.8 mm |
| Ring Thickness | 1 mm |
| Ring Section Width | 1.3 mm |
| Groove Diameter | 15.5 mm |
| Groove Width | 1.1 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
3502 In Stock
(*) Minimun Quantity: 100