Details
Details
CRH-7ST OIL Internal Ring - Metric - 0.276 mm Housing
| Attribute | Value |
|---|---|
| Design | Per Manufacturer Engineering Standards |
| Type | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Housing Diameter | 0.276 mm |
| Outside Diameter | 7.9 mm |
| Ring Thickness | 0.8 mm |
| Ring Section Width | 0.8 mm |
| Groove Diameter | 7.8 mm |
| Compliance | ✔ RoHS ✔ REACH ✔ Prop65 |
4475 In Stock
(*) Minimun Quantity: 50